Rancangan Pengajaran Harian
Mata
Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Amal(30 orang)
Tarikh : 8 Oktober 2012
Masa : 07.40 - 08.10 pagi(30
minit)
Tema : Cerita-cerita Teladan
Tajuk : Balasan Orang Yang
Baik
Fokus
Utama : 2.1 Bercerita dan melaporkan
sesuatu perkara yang didengar,ditonton,
dibaca atau
dialami.
Aras 3:
i.Bercerita
dengan menggumakan sebutan intonasi yang betul dan
gaya
penyampaian yang sesuai.
Fokus
Sampingan: 7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat
dan
tersirat.
Aras 3:
ii.
Menjelaskan pengajaran yang terdapat dalam teks.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran, murid dapat:
1.
Menjawab soalan pemahaman berdasarkan petikan cerita yang
dibaca.
2.
Menyenaraikan kata ganda yang terdapat dalam petikan
tersebut.
3.
Menyatakan pengajaran daripada cerita yang dibaca.
Nilai : Baik hati
KBT
: Mengenalpasti
Ilmu : Pendidikan Moral
Sistem
bahasa : Kosa Kata, kata ganda
BBM : Petikan cerita, kad imbasan,
lembaran kerja
Langkah/
Masa
|
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Langkah 1
Set Induksi
(5 minit)
|
Mendengar lagu yang
bertajuk”Tangan Yang Memberi”.
|
Mendengar dan menyanyi
bersama-sama..
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Murid membacakan petikan
cerita yang bertajuk “Balasan Orang Yang Baik” dengan nada dan intonasi yang
betul.
|
Membaca dan memahami.
|
Langkah 3
(5 minit)
|
Menjawab soalan-soalan
pemahaman berpandukan petikan.
|
Soalan objektif.
|
Langkah 4
(5 minit)
|
Menyenaraikan kata ganda
yang terdapat dalam petikan.
Contoh:
adik-beradik,
lemah-lembut dan senang-lenang
|
Pengetahuan sedia ada
murid
|
Langkah 5
(5 minit)
|
Membaca contoh-contoh
kata ganda dari kad imbasan.
|
Kad imbasan- kata ganda
|
Langkah 6
Penutup
( 5 minit)
|
Murid menggaris
pengajaran-pengajaran yang sesuai berdasarkan petikan yang dibaca.
|
Kesimpulan pengajaran
dan pembelajaran.
|
LANGKAH 2
Balasan
Orang Yang Baik
Di
dalam sebuah kampung tinggal dua orang adik-beradik perempuan yang bernama Nana
dan Nini. Mereka tinggal bersama ibu mereka. Ayah mereka telah lama meninggal
dunia.
Nana seorang gadis yang
malas dan sombong. Nini pula seorang yang lemah-lembut dan baik hati. Dia selalu
menolong orang yang susah.
Pada suatu hari, datang
seorang perempuan tua yang berpakaian kotor ke rumah mereka. Orang tua itu
meminta sesuap nasi dan segelas air daripada Nana. Nana memarahi orang tua itu
dan menghalaunya dari rumah itu.
Pada keesokan harinya
pula, perempuan tua itu datang dan meminta sesuap nasi dan segelas air daripada
Nini. Nini berasa kasihan kepada orang tua itu lalu memberinya makan dan minum
sehingga kenyang. Sebelum pergi, perempuan tua itu member Nini sebentuk cincin
permata. Cincin itu sangat cantik dan tinggi nilainya. Nini mengucapkan terima
kasih kepada perempuan tua itu.
Sejak hari itu,
keluarga Nini hidup dalam keadaan senang-lenang. Itulah balasan kepada orang
yang berbuat baik.
LANGKAH 5
LANGKAH 5
KAD
IMBASAN
sekolah-sekolah
|
kerusi-kerusi
|
kuih-muih
|
lauk-pauk
|
rama-rama
|
labah-labah
|
kura-kura
|
ziarah-menziarahi
|
terkenang-kenang
|
tergesa-gesa
|
LANGKAH 6
Meng'klik' pengajaran berdasarkan petikan.
1.
Kita mestilah menolong orang-orang yang susah.
2.
Kita hendaklah menghina orang-orang yang susah.
3.Kita
haruslah menghargai pemberian orang lain dengan mengucapkan terima kasih.
4.
Kita patutlah prihatin terhadap orang-orang yang tua dan tidak berupaya.
No comments:
Post a Comment